Rozmanitost typů silničních kol je velká, to už je předem dané. Různé nároky, terény a cíle vyžadují různé konstrukce. Jaké typy silničních kol nyní existují a co je třeba zohlednit v jednotlivých provedeních, vám vysvětlíme v tomto dokonalém průvodci nákupem silničních kol.
Kdysi dávno existovalo závodní kolo…
Závodní kolo je podle definice velmi lehké jízdní kolo určené k závodění. Je určeno pro použití jako sportovní náčiní a pro silniční cyklistiku, a proto se vyznačuje lehkou konstrukcí a redukcí na komponenty, které jsou pro jízdu nezbytné. Pokud se s ním chcete opravdu účastnit závodů, od roku 2000 má podle Mezinárodní cyklistické unie (UCI) minimální hmotnost 6,8 kg. Závodní kola poznáte podle úzkých ráfků a pneumatik a úzkých řídítek (předpisy UCI povolují maximálně 50 cm). Většinou se jedná o řídítka, které umožňují různé polohy úchopu.
Počínaje takzvaným klasickým závodním kolem se však postupem času objevily další typy závodních kol, které na první pohled vypadají podobně, ale při bližším pohledu vykazují jasné rozdíly. Speciální vlastnosti vycházejí z jasně definovaných požadavků, na jejichž základě byly optimalizovány jednotlivé aspekty (aerodynamika, hmotnost, odolnost atd.).
Obecně rozlišujeme silniční kola pro rovinaté trasy, pro horskou a kopcovitou krajinu, pro dlouhé vzdálenosti a tzv. univerzální kola. Jednotlivé typy vám představíme v následujících řádcích.
1. Závodní kolo do horského terénu
Závodní kola pro horský a kopcovitý terén nebo skutečné cyklistické závody se zpočátku vyznačují nízkou hmotností. Rám je proto často vyroben z karbonových vláken, případně také z titanu. Kromě toho tato silniční kola umožňují velmi agilní řízení a ovládání, což usnadňuje tryskové řízení v zatáčkách, zejména v prudkých sjezdech. Držení těla při jízdě lze upravit pomocí různých nastavení (poloha sedla, délka představce, rozpěrka atd.) různě, i když to je obecně určeno spíše pro dlouhé vyjížďky a je tedy o něco pohodlnější než u sportovních závodních kol.
Důležitá je ještě velikost řetězového kolečka, která může ovlivnit kadenci v prudkých stoupáních. Zde platí na horských kolech často “méně je více”. Určité kompromisy se dělají v aerodynamice, také životnost kola je podmíněna použitými materiály.
Verdikt: Na horách bezkonkurenční a obecně dobré univerzální kolo.
2. Časovkářská a aerodynamická kola
Pro dlouhé roviny, závody na čas nebo triatlon je vhodné časovkářské kolo. Hmotnost a pohodlí jsou zde záměrně hozeny přes palubu, důležité je zde pouze nabídnout co nejmenší útočnou plochu, aby se ušetřila energie a dosáhlo se maximální aerodynamiky. Rozhodující jsou silnější rámy ve spojení s integrací jednotlivých komponentů a ráfků.
Na aero kole tak téměř neuvidíte lanka nebo vyčnívající brzdové destičky. Průřezy trubek navíc často odpovídají tvaru plášťů, aby se ušetřily další milimetry, které by mohly být vystaveny větru. Aero kolo je tedy navrženo a vyrobeno pro jasně definovaný účel, takže je považováno za absolutního specialistu. Pro jízdu v horách bychom jej proto spíše nedoporučovali. Kdo chce co nejrychleji postupovat po rovině, tomu dobře poslouží.
Verdikt: Na rovině bezkonkurenční, ale komfort není stejný jako u jiných typů kol, protože zde není prioritou a ustupuje aerodynamice.
3. Vytrvalostní silniční kola
Vyvážená geometrie včetně delšího rozvoru, vysoké hlavovky a z toho vyplývající vzpřímený posed nám poskytují nadprůměrně pohodlnou jízdu. Navíc je zde garantovaná vysoká stabilita a robustnost. Pojezdy s kompaktním převodem, širšími pneumatikami a různými tlumicími mechanismy dělají z jízdy potěšení. Často instalované kotoučové brzdy zvyšují bezpečnost a chrání svaly paží.
Tato výbava tak umožňuje překonávání dlouhých vzdáleností, mimo jiné při vícedenních výletech a v různém terénu. Odpor vzduchu je samozřejmě o něco vyšší než u aerobiku nebo klasického silničního kola. Kromě toho hraje při dlouhých stoupáních roli i poněkud vyšší hmotnost, i když tomu lze trochu čelit výběrem jednotlivých komponentů.
Verdikt: Ideální společník pro nadšence na dlouhé vzdálenosti s nízkými závodními ambicemi.
4. Štěrková kola
Štěrk, lesy a louky nejlépe zdoláte na štěrkovém kole. Již několik let přechází stále více vášnivých silničních cyklistů na “terénní alternativu”, protože štěrkové kolo je univerzální a všestranné kolo, které zábavě z jízdy neklade žádné terénní limity.
Tato silniční kola se vyznačují odolným a pružným rámem a poradí si s širšími plášti se vzorkem na jakémkoli povrchu. V kombinaci s lehčím odpružením proto kola umožňují jízdu jak na silnici, tak v terénu. Tato flexibilita přirozeně vede k horšímu výkonu na rovné silnici, i když stále existuje zřetelný rozdíl oproti typickému horskému kolu. Ti, kteří se nechtějí obejít bez silničního kola, ale přesto rádi jezdí mimo zpevněné cesty, zde najdou více než přijatelný kompromis.
Verdikt: Kolo pro znalce všech typů tras a ideální pro ty, kteří chtějí mít všechny možnosti v jednom.
Naše doporučení
Nakonec je každé silniční kolo svým způsobem zábavné, pokud ho správně používáte. Ať už na horách, na trati časovky nebo i v lese, rozmanitost typů silničních kol má co nabídnout každému. Pro nerozhodné jsou dobrým řešením zejména endurová kola, která nabízejí mnoho funkcí, vysoký komfort a dobrou bezpečnost.